Barrel Racers Wrap-Up First Round of Competition

FORT WORTH, Texas --- The first round of Women’s Professional Rodeo Association wrapped up at the Fort Worth Stock Show & Rodeo on Thursday night.

Sherrylynn Johnson recorded the fastest time of 16.95 seconds over 15 performances ago and no other barrel racer could beat it. For her efforts, the Henryetta, Okla., cowgirl netted over $4,700 along with the top spot for the progressive round of competition beginning at Friday’s matinee performance.

In the past, all of the barrel racers competed two times with the 12 fastest total times qualifying for the finals. This year, the rodeo opened up the competition giving more contestants an opportunity to compete. Nearly 240 women competed, receiving one run with the best 50 progressing to a second round of competition. Then the top twelve total times advance to the final round at Will Rogers Coliseum Feb., 7th at 7:30 p.m.

The tie-down roping saw yet another overall lead change. Spence Barney from Carthage, Texas, came in roped his calf in eight seconds flat and left the arena as the new average leader with 17.6 seconds on two runs. He is also tied for fourth place in the second round with Tyson Durfey. With Barney’s performance tonight, he is almost guaranteed his spot for the final round.

Seven-time all around champion Trevor Brazile roped his second calf in 8.2 seconds giving him 17.8 on two runs, currently tied for second place with Houston Hutto. Brazile and his team roping partner Patrick Smith also lead the average in the team roping which means the all-around cowboy is set to return for the final round in both his events.

There are just five performances left until the championship round Sunday evening at 7:30 p.m.

Friday performances of the Fort Worth Stock Show Rodeo are at 2 and 7:30 p.m.

Story Continues Below

Advertisement

23rd Performance --

Bareback Riding: 1, Scott Montague, Rapid City, S.D., 85 points on Western Rodeo’s South Dakota. 2, (tie) Chase Erickson, Helena, Mont., and Travis Sharp, Interior, S.D., 77 each. 4, Ethan McNeill, Grantsville, Utah, 76.

Steer Wrestling: 1, Casey McMillen, Redmond, Ore., 4.0 seconds. 2, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 4.2. 3, Ben Shofner, Coleman, Okla., 5.5. 4, (tie) Stan Branco, Chowchilla, Calif., and Dane Hanna, Starkville, Miss., 8.0.

Team Roping: 1, Kaleb Driggers and Adam Plyler, both from Pageland, S.C., 5.4 seconds. 2, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif., 6.9. 3, Keven Daniel, Franklin, Tenn., and Brad Culpepper, Ashburn, Ga., 7.5. 4, Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn., and Richard Durham, Morgan Mill, Texas, 10.1.

Saddle Bronc Riding: 1, Jace Garrett, Alliance, Neb., 85 points on Western Rodeo’s Boogie Man. 2,

Olan Borg, Camp Verde, Ariz., 83. 3, Ad Bugenig, Fernandale, Calif., 75. 4,(tie) James Willert, Kadoka, S.D., and Kaden Deal, Dupree, S.D., 73 each.

Tie-Down Roping: 1, Houston Hutto, Del Rio, Texas, 8.5 seconds. 2, Stetson Vest, Childress, Texas, 10.7. 3, Fred Whitfield, Hockley, Texas, 21.2. 4, Glen Freels, Cedartown, Ga., 26.6.

Women’s Barrel Race: 1, Sabrina Ketcham, Yeso, N.M., 17.10 seconds. 2, Brooke Catalani, San Antonio, Texas, 17.33. 3, (tie) Jessi Eagleberger, Stringtown, Okla., and Megan Williams, Daingerfield, Texas, 17.35.

Bull Riding: (two qualified rides) 1, L.J. Jenkins, Texico, N.M., 79 points on Western Rodeo’s Nose Job. 2, Corey Maier, Timber Lake, S.D., 77. 3, Landis Hooks, DeRidder, La., 74. 4, Max Fortmuller, Dewinton, Alberta, 65.

24th Performance --

Bareback Riding: 1, Chase Erickson, Helena, Mont., 81 points on JK Rodeo Company’s Molly. 2, Bud Munns, Snowville, Utah, 78. 3, Scott Montague, Rapid City, S.D., 77. 4, Jake Smith, Whitewood, S.D., 76.

Steer Wrestling: 1, Todd Suhn, Hermosa, S.D., 3.7 seconds. 2. Blake Knowles, Heppner, Ore., 3.8. 3, Casey Martin, Sulphur, La., 4.3. 4, Hunter Cure, Holliday, Texas, 5.0.

Team Roping: (three qualified times) 1, Cory Kidd, Charlotte, N.C., and Jake Long, Coffeyville, Kan., 5.1 seconds. 2, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif., 5.8. 3, Clay Tryon, Billings, Mont., and Travis Graves, Jay, Okla.,15.5.

Saddle Bronc Riding: (two qualified rides) 1, Ty Thompson, Wanblee, S.D., 73 points on JK Rodeo Company’s Good Eye. 2, Olan Borg, Camp Verde, Ariz., 58.

Tie-Down Roping: 1, Spence Barney, Carthage, Texas, 8.0 seconds. 2, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.2. 3, Jerome Schneeberger, Ponca City, Okla., 9.6. 4, Seth Hopper, Stanfield, Ore., 11.6.

Women’s Barrel Race: 1, Lindsay Sears, Nanton, Alberta, 17.12 seconds. 2, Annesa Self, Valley View, Texas, 17.25. 3, Molly Powell, Stephenville, Texas, 17.34. 4, Judi Reed, Clint, Texas, 17.49.

Bull Riding: 1, (no qualified rides)

Story Continues below

Advertisement

 

current leaders --

Bareback Riding: (First round) 1, Kaycee Feild, Payson, Utah, 85 points on Andrews Rodeo Company’s horse Vodka. 2,; (tie) Clint Cannon, Waller, Texas, and Kelly Timberman, Mills, Wyo., 83. 4, Steven Dent, Mullen, Neb., 82. 5, (tie) Chase Erickson, Helena, Mont.; Ryan Gray, Cheney, Wash.; Josi Young, Kimberly, Idaho; Brian Leddy, Roll, Okla.; and Luke Creasy, Brownfield, Alberta; 81. (Second round) 1, Gray, 87 points on Rafter G’s 516. 2, Scott Montague, Rapid City, S.D., 85. 3, Teddy Athan, Livermore, Calif., 84. 4, (tie) Cody DeMers, Kimberly, Idaho; Jason Havens, Prineville, Ore.; and Jeremy Mouton, Scott, La.; 83. 7, Heath Ford, Greeley, Colo., 82. 8, Chris Harris, Itasca, Texas; Feild; Shawn Minor, Camden, Ohio; Timberman; and Cannon, 81. (Third round) 1, Timberman, 85 points on Vold Rodeo Company’s Spice Mix. 2 (tie), Havens and Feild, 83 each. 4, Luke Creasy, Brownfield, Alberta, 82. 5 (tie), Erickson, Bee Jay Scott, Otely, IA., DeMers, and Ty Breuer, Mandan, N.D., 81. (Total on three) 1 (tie), Feild, and Timberman, 249. 3, Gray, 246. 4, (tie) Havens and Creasy, 242. 6, Mouton, 240. 7, Erikson, 239. 8, Cannon, 238. 9,(tie) Montague and DeMers, 234. 11, (tie) Steven Anding, Crossroads, Texas, and Steven Dent, 233.

Steer Wrestling: (Second round) 1, Joe Walker, Springtown, Texas, 3.4 seconds. 2, Olin Hannum, West Haven, Utah, 3.5. 3, Todd Suhn, Hermosa, S.D., 3.7. 4, (tie) Blake Knowles, Heppner, Ore., and Joey Bell Jr., Malakoff, Texas, 3.8. 6, Jason Tapley, Greenbriar, Ark., 3.9. 7, (tie) Casey McMillen, Redmond, Ore.; Chancy Larson, Manhattan, Kan.; and Travis Carnine, Moro, Ore., 4.0. (Total on two) 1, Hannum, 8.1 seconds. 2, (tie) Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., and Myers, 8.2. 4, (tie) Pace and Erik Johnson, Eltopia, Wash., 8.3. 6, Justin Davis, Bartonville, Texas, 8.5. 7, Hodges, 8.6. 8, (tie) Bell and Alex Robertson, Bend Ore., 8.9. 10, (tie) Ronnie Fields, Oklahoma City, Okla., and Stockton Graves, Newkirk, Okla., 9.0. 12, T.J. Bohlender, Canyon, Texas, 9.1.

Team Roping: (First round) 1, (tie) Mikey Fletcher, Mineola, Texas, and Tommy Zuniga, Centerville, Texas; Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 4.7 seconds. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas, 5.0 seconds. 4, (tie) Riley Minor and Brady Minor, both of Ellensburg, Wash.; Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 5.2. 6, Cody Graham, Everton, Colo., and Gabe Gwaltney, Carthage, Mo., 5.3. 7, (tie) Kaleb Driggers and Adam Plyler, both from Pageland, S.C.; Larry Cox, Weatherford, Texas, and Troll Tettenhorst, Jacksonville, Texas, 5.4. (Second round) 1,(tie) Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Ryan Motes, Weatherford, Texas; Matt Robertson, Augusta, Mont., and Chase Tryan, Helena, Mont.; David Key, Stephenville, Texas, and Rich Skelton, Llano, Texas; Kevin Stewart, Glen Rose, Texas and Brett McDowell,

Stephenville, Texas; 4.5. 5 (tie), Drew Horner, Plano, Texas and Trey Norris, III, Yantis, Texas; and Joel Bach, Millsap, Texas and Paul Eaves, Millsap, Texas; , 5.0. 7, (tie) Cory Kidd, Charlotte, N.C., and Jake Long, Coffeyville, Kan., 5.1; Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Allen Bach, Weatherford, Texas, 5.1. (Total on two) 1, Brazile and Smith, 10.3. 2, Begay and de la Cruz, 10.4. 3, Sherwood and Bach, 10.6. 4, Williams and Harris, 10.8. 5, Graham and Gwaltney, 11.0. 6, (tie) Joe Beaver, Huntsville, Texas, and Arky Rogers, Lake City, Fla.; Bach and Eaves, 11.1. 8, Sartain and VonAhn, 11.2. 9, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif., 12.7. 10, Reese Kerr, Comfort, Texas, and Jesse Echtler, Huntsville, Texas, 13.8. 11, Dusty Forre, Newman Grove, Neb., and Troy Hermelbracht, Homer, Neb., 15.5. 12, Minor and Minor, 15.6

Saddle Bronc Riding: (First round) 1, Rusty Allen, Eagle Mountain, Utah, 86 points on Sammy Andrews’ Sun Dog. 2, Jace Garrett, Alliance, Neb., 85. 3, Shaun Stroh, Dickinson, N.D., 84. 4,(tie) Olan Borg, Camp Verde, Ariz., and Louie Brunson, Interior, S.D., 83. 4, (tie) Shane Moran, Great Falls, Mont.; Jake Wright, Hurricane, Utah; Dean Wadsworth, Ozona, Texas; and Chuck Schmidt, Keldron, S.D.; 82. 8, Ryan MacKenzie, Jordan Valley, Ore., 81. (Second round) 1, Jesse Kruse, Great Falls, Mont., 87 points on Western Rodeos’ Shallow Dancer. 2, Stroh, 85. 3, Wade Sundell, Boxholm, Iowa, 83. 4, (tie) Cody Wright, Milford, Utah; Alex Wright, Hagerman, Idaho; Allen; and Aaron Lide, Odessa, Texas, 82. 8, Tate Owens, Platteville, Colo., 81. (Total on two) 1, Stroh, 169. 2, Allen, 168. 3, (tie) Kruse and Cody Wright, 162 each. 5, MacKenzie, 161. 6 (tie), Jake Wright, J.J. Elshere, Quinn, S.D., and Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 159.

Tie-Down Roping: (Second round) 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 7.6 seconds. 2, (tie) Trell Etbauer, Goodwell, Okla., and Randall Carlisle, Lipan, Texas, 7.9. 4,(tie) Spence Barney, Carthage, Texas, and Tyson Durfey, Colbert, Wash., 8.0. 6, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.2. 7, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 8.3. 8, J.D. Kibbe, Portales, N.M., 8.4 (Total on two) 1, Barney, 17.6. 2, (tie) Brazile and Hutto, 17.8. 4, Kormos, 18.2. 5,(tie) Lewallen, and Shane Hanchey, 18.6. 7,(tie) Burk, and Justin Maass, Giddings, Texas, 18.7. 9,(tie) Vest, Etbauer and Cooper, 19.1. 12, Cody Owens, Rankin, Texas, 19.2.

Women’s Barrel Race: (First round) 1, Sherrylynn Johnson, Henryetta, Okla., 16.95 seconds, $4,747. 2, (tie) Danyelle Campbell, Beaumont, Calif., and Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 16.98, $3,730 each. 4, (tie) Tana Poppino, Big Cabin, Okla., and Kay Blandford, Sutherland Springs, Texas, 16.99, $2,600 each. 6, Jill Moody, Letcher, S.D., 17.01, $1,809. 7, Sabrina Ketcham, Yeso, N.M., 17.10, $1,356. 8, Lindsay Sears, Nanton, Alberta, 17.12, $904. 9, Lacy Wilson, Artesia, N.M., 17.14, $678. 10, Brittany Pozzi, Victoria, Texas, 17.18, $452.

Bull Riding: (First round) 1, Brandin Sartin, Zachary, La., 87 points on Rafter G Rodeo’s Get Smart. 2, (tie) Chad Everett Denton, Berry Creek, Calif., and B.J. Schumacher, Hillsboro, Wis., 83. 4, Thad Newell, Muskogee, Okla., 81. 5, Taylor Cowan, Ft. Pierre, S.D., 80. 6, (tie) L.J. Jenkins, Texico, N.M., and Douglas Duncan, Alvin, Texas, 79. 8, (tie), Lucas Guilbeau, Mt Pleasant, Texas, and Jordon Hooten,

Daingerfield, Texas, 78. (Second round) 1, Dave Samsel, Stephenville, Texas, 87 points on Carr Pro Rodeo’s Cross Roads. 2 (tie), Cory Atwell, Moravian Falls, N.C.; Beau Schroeder, Beaumont, Texas; and Cody Whitney, Asher, Okla., 86. 5, Wesley Silcox, Santaquin, Utah, 85. 6, (tie) Luke Haught, Weatherford, Texas, and Souli Shankin, Rocksprings, Texas, 84. 8, (tie), Trent Cormier, Houma, La.; Ross Burney, Coffeyville, Miss.; and Denton, 82. (Total on two) 1, Denton, 165. 2, Samsel, 161. 3, Lucas Guilbeau, Mount Pleasant, Texas, 159. 4, Silcox, 158. 5, Duncan, 155. 6, Trent Cormier, Houma, La., 151. 7, Ted Bert, Modesto, Calif., 144. (On one) 8, Sartin, 87. 9, (tie) Atwell, Schroeder, and Whitney, 86.

 

Google
Web WorldOfRodeo.com


Please Report Any Problems or Broken Links To:
Webmaster

Privacy Statement
This Site does not collect any personal information about our visitors  and each of our sponsors has their own privacy policy.