Pro-rodeo - Saddle Bronc World Champions
1929-2009

2009 Jesse Kruse Great Falls,MT
2008 Cody Wright Milford, UT
2007 Taos Muncy Corona, N.M.
2006 Chad Ferley,  Oelrichs, S.D.
2005 Jeffrey Willert Belvedere, SD
2004 Billy Etbauer Ree Heights, SD
2003 Dan Mortensen  Billings, Mont
2002 Glen O'Neill Didsbury, Alb
2001 Tom Reeves Eagle Butte, SD
2000 Billy Etbauer Ree Heights, SD
1999 Billy Etbauer Ree Heights, SD
1998 Dan Mortensen Manhatten, Mt
1997 Dan Mortensen Manhatten, Mt
1996 Billy Etbauer Ree Heights, SD
1995 Dan Mortensen Manhatten, Mt
1994 Dan Mortensen Manhatten, Mt
1993 Dan Mortensen Manhatten, Mt
1992 Billy Etbauer Ree Heights, SD
1991 Robert Etbauer Goodwell, Ok
1990 Robert Etbauer Ree Heights, SD
1989 Clint Johnson Spearfish, SD
1988 Clint Johnson Spearfish, SD
1987 Clint Johnson Spearfish, SD
1986 Bud Munroe Valley Mills,Tx
1985 Brad Gjermundson Marshall, ND
1984 Brad Gjermundson Marshall, ND
1983 Brad Gjermundson Marshall, ND
1982 Monty Henson Mesquite, Tx
1981 Brad Gjermundson Marshall, ND
1980 Clint Johnson Spearfish, SD
1979 Bobby Berger Lexington, Ok
1978 Joe Marvel Battle Mountain, Nv
1977 J.C. Bonine Hysham, Mt
1976 Mel Hyland (TIE) Surrey, BC
1976 Monty Henson (TIE) Mesquite, Tx
1975 Monty Henson Mesquite, Tx
1974 John McBeth Burden, KS
1973 Bill Smith Cody,Wy
1972 Mel Hyland Surrey, BC
1971 Bill Smith Cody,Wy
1970 Dennis Reiners Scottsdale, Az
1969 Bill Smith Cody, Wy
1968 Shawn Davis Whitehall, Mt
1967 Shawn Davis Whitehall, Mt
1966 Marty Wood Bowness, Alb
1965 Shawn Davis Whitehall, Mt
1964 Marty Wood Bowness, Alb
1963 Guy Weeks Abilene, Tx
1962 Kenny McLean Okanagan Falls BC
1961 Winston Bruce Calgary, Alb
1960 Enoch Walker Cody, Wy
1959 Casey Tibbs Fort Pierre, SD
1958 Marty Wood Bowness, Alb
1957 Alvin Nelson Sentinel Butte ND
1956 Deb Copenhaver Post Falls, Id
1955 Deb Copenhaver Post Falls, Id
1954 Casey Tibbs Fort Pierre, SD
1953 Casey Tibbs Fort Pierre, SD
1952 Casey Tibbs Fort Pierre, SD
1951 Casey Tibbs Fort Pierre, SD
1950 Bill Linderman Red Lodge, Mt
1949 Casey Tibbs Fort Pierre, SD
1948 Gene Pruett Tieton, Wa
1947 Carl Olson Calgary, Alb
1946 Jerry Ambler Glenwood, Wa
1945 Bill Linderman Red Lodge, Mt
1944 Louis Brooks Pittsburg, Ok
1943 Louis Brooks Pittsburg, Ok
1942 Doff Aber Wolf, Wy
1941 Doff Aber Wolf, Wy
1940 Fritz Truan Long Beach, Ca
1939 Fritz Truan Long Beach, Ca
1938 Burel Mulkey Salmon, Id
1937 Burel Mulkey Salmon, Id
1936 Pete Knight Crossfield, Alb
1935 Pete Knight Crossfield, Alb
1934 Leonard Ward Talent, Or
1933 Pete Knight Crossfield, Alb
1932 Pete Knight Crossfield, Alb
1931 Earl Thode Belvedere, Sd
1930 Clay Carr Visalia, Ca
1929 Earl Thode Belvedere, Sd

 

Advertisement

 

Google
Web WorldOfRodeo.com

 

 



Please Report Any Problems or Broken Links To:
Webmaster

Privacy Statement
This Site does not collect any personal information about our visitors  and each of our sponsors has their own privacy policy.